Історія В.Водянського лісництва 1946-2016 р.р.

В.Водянське лісництво, загальною площею 8318 га, входить до складу ДП «Великобичківське ЛМГ» і розташоване в західній його частині на території Рахівського адміністративного району.

Контора лісництва знаходиться в с.В.Водяне Рахівського р-ну Закарпатської області, на відстані 8 км. від контори держлісгоспу та 40 км. від районного центру.

Територія лісництва – 1 майстерська дільниця та 6 майстерських обходів.

Засновано В.Водянське лісництво в 1946 р. на базі лісів, які належали до урбанних, та які були в приватному секторі громадян села, а також лісів розладнаних та затравлених худобою. Загальна площа новоствореного лісництва становила 11770 га.

Контора лісництва знаходилась в приватній єврейській оселі, яку виділили добровольці Радянської Армії Дерда Марії Ів. Першим лісничим В.Водянського лісництва був призначений Пруць Микола, помічником лісничого Гощук Микола Мик., бухгалтером Кравчук Василь Пет., касир Бадюл Олена. Лісництво було поділено на три об’їзди «обїздники: Пруць Ю., Попович М., та коржук М.».

В обходах почали працювати лісники: Лембак М., Ільчук І., Дерда І., Піпаш В. Никорич О., Густій Й., Тафій Ф., Лопатюк Ю., Шелемба Г., Тафій Д.Ю.

Свою Діяльність лісництво розпочало із заготівлі дров в урочищі «Секція». Ліси в даному урочищі належали приватному сектору громадян села. В березні 1946 р. організована група громадян села на чолі з Лета В. пішла в ліс, де проводилась заготівля деревини, затіяла бійку з лісорубами, знищила колибу, а лісорубів вигнали з лісу. Повернувшись в село надали тілесних ушкоджень бухгалтеру Кравчук В., повибивали вікна, знищили меблі та спалили документацію. Організатор групи Лета В. був притягнутий до кримінальної відповідальності.

Починаючи з 1947 р. робота в лісництві повністю налагодилась. Повним ходом йшла заготівля деревини «ділової, дров’яного довгоття, дров». Почалось Виробництво продукції підсобних промислів: виготовлення березових віників, держаків в лопати, заготівля виноградних коликів. На розладнаних лісових площах було проведено лісовідновлення в ур. «Лози» та ур. «Плаюц».

В 1948 р. з ур. «Тьовшажел» по річці Тьовшаг в повноводний період проводився сплав дров. Для цього в центрі села В.Водяне була встановлена «гать» для зупинки – приймання дров. Вузькоколійною ж/дорогою, яка діяла на проміжку с. В.Бичків – Тьовшаг – Пуркарецин – С.Плаюц, дрова поставлялись для переробки на оцтову сировину та інші продукції на лісохімічний завод. В ур. «С.Плаюц» діяла повітряно-трелювальна установка типу «Шонтронлай-1914».

Сильним паводком 22-24 липня 1949 р. було зруйновано дороги, пройшли зсуви грунту. Значна кількість деревини, яка була за складована вздовж річок, була забрана паводком.

В зв’язку з переводом лісничого Пруць М. в с.Кобилецька Поляна на місце лісничого був призначений Лебедев М.О., а помічником лісничого Тафій І.Ю.. Лісництво продовжувало виробляти товари народного споживання: колеса на підводи, тару дубову на бочки.

Восени 1949 р. лісничим був призначений Мойсюк М., а помічником лісничого Пасічник М.. Цього ж року проведено великий обсяг заготівлі лісового насіння деревинних та чагарникових порід, дикоростучих. В 1950 р. побудовано зерносушилку та зерносховище. У с. Водиця закладено лісовий розсадник по вирощуванню смереки, дуба, ясеня, горіха волоського. В ур. «Церкви» випалювалось вапно.

В 1951 р. лісничим Мойсюк М. розпочато будівництво нової контори лісництва.

В 1953 р. в лісові культури почали вводити породи цінних технічних та плодових дерев: шовковиці, горіха волоського, яблуні, груші. Лісництво було визнано кращим по веденню робіт на високому агротехнічному рівні. Кращими працівниками на лісокультурних роботах були: Плантич Марія Ф., Коржук Іван Ф., Густій Марія Й., Дерда Анна Ю., Палкуш Гафія В.

З 1953 р. лісничим призначений Рудько Микола Павл.

Об’єми лісозаготівель починаючи з 1953 р. починають різко зростати.

Об’єм лісозаготівель в 1955 р. становить 9 тис. куб.м. деревини, з них на площі 35,3 га – 7 тис.куб.м – суцільні рубки.

В зв’язку із значними суцільними рубками, з ціллю забезпечення лісовідновлення площ посадковим матеріалом в ур. «Берлога» було закладено лісовий розсадник площею 0,50 га та в ур. «Поляна Плайова» пл.. 0,40 га. В них вирощувались тисячі сіянців бука, дуба, клена-явора, каштана їстівного, ільма та інших порід.

В 60-70 р.р. «лісничий Александров Б.П., Мацола І.В.» проводились значні об’єми рубок догляду за лісом. Так щорічно 70-80 га було пройдено – прорідженнями, а 180-200 га прохідними рубками.

Майстрами лісозаготівель працювали: Піпаш Микола Вас., Манфреді Гашпар Карлович, Ткач Іван Вас., Ковач І.Ю.

В 1975 р. лісництво очолив Гудз Василь Дм., який замінив Мацолу І.В.

На початку 80 –х років побудоване в 1951 р. лісництво в наслідок враження деревини смереки домовим грибом стало непридатним до експлуатації і було демонтовано. Тимчасово контора лісництва знаходилась в приватному старому дерев’яному приміщенні, яке в наслідок короткого замикання електричного струму було знищено пожежою. В 1989 р. лісничим Гудз В.Д. розпочато будівництво нової контори лісництва. В зв’язку з виходом на пенсію лісничого Гудз В.Д. з травня 1999 р. лісництво очолив Пукман Василь Мик.

Розпочалось завершення будівництва контори лісництва, і 31 грудня 1999 р. здано в експлуатацію 4 кабінети. З 2000 р. розпочато будівництво мисливського будинку в ур. «Пуркарецин», який здано в експлуатацію до дня працівника лісового господарства в 2001 р.

Н базі В.Водянського лісництва створено в 2000 р. шкільне лісництво.

В 2003 р. лісничим призначений Медвідь Михайло Вас. а з травня місяця 2005 р. очолює лісництво Намяк Юрій Ю.

В даний час лісництво займається лісогосподарською та госпрозрахунковою діяльністю. Проводиться заготівля лісового насіння, вирощування посадкового матеріалу, посадка лісових культур та догляд за ними. Проводяться рубки формування і оздоровлення лісів, рівномірно-поступові рубки. Проводиться заготівля деревини – ділової та дров.