Акція “Майбутнє лісу в твоїх рука” Косівсько-Полянського лісництва
29 Березня, 2019Не пали! Врятуй!
2 Квітня, 2019Весна!Пора року,яку ми з нетерпінням чекаємо.Сонячні промені зігрівають землю,у лісах та на галявинах починає танути сніг і з”являються ніжні,тендітні і неповторні своєю красою квіти.В народі їх називають первоцвітами.
Що знаємо ми про ці дивні квіти ? Первоцвіти -це екологічна група рослин,яка нараховує 500 видів.Розспускання квітів у них відбувається ще до появи листків на деревах.Вони навіть отримали спеціальну наукову назву-ранньовесняні ефемери та ефемероїди.Це слово грецького походження і в перекладі означає “скороминучий “, “швидкоплинний”.Така назва пов”язана з тим ,що ці рослини дуже швидко зацвітають.Ефемероїди готуються до весни ще восени,накопичуючи в своїх цибулинах запаси поживних речовин,щоб раніше від інших рослин зустріти весну та потішити нас своєю красою. Їм не страшні ані сніг,ані злі морози-до примхливої природи ці ранні квіти чудово пристосувались.Але у них є інший ворог,від якого важко врятуватись-це ми з вами.
Рослини,які віщують нам прихід весни,за останні десятиліття опинилися на межі зникнення.Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітітв,намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Квіти,які так нелегко виборювали право милувати око людини свіжістю весняного оновлення,раптом опинилися в тенетах людської жорстокості.І саме з вини людей зазанають бездушного винищення.
Кожна частина рослини відповідає за виконання певних функцій,порушення яких призводить до її загибелі.Основна функція квітки-це утворення насіння.Відсутність насіннєвого розмноження-це шлях до виродження популяцій.Основна функція листків-це фотосинтез,тобто утворення поживних речовин,які відкладаються в бульбі,цибулині.Тому,зриваючи листки,ми не даємо можливості цибулині набратися сил і прорости наступного року.Окрім того,ці рослини, першими годують бджіл,джмелів та метеликів,що прокинулись.Чому, ми, не залишаємо первоцвітам права на існування?
Вже зараз багато первоцвітів потребують певних заходів охорони,тому вони занесені до Червоної книги України.Серед рослин,які стрімко зникають в оточуючій нас природі зараз знаходяться усі види шафранів,підсніжник складчастий білосніжний,білоцвіт весняний,сон-трава,пролісок та багато інших.Згідно Положення про Червону книгу України зривати їх не можна.За зривання червонокнижної квітки в Україні тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб -від тридцяти до п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.Крім того,за один екземпляр незаконно добутої рослини передбачена компенсація за її знищення,наприклад:шафрани(крокуси),підсніжники від 49-62 грн в залежності від виду.
Управління ДП”Вел.Бичківське ЛМГ” звертається до всіх з проханням бережливо ставитися до ранньоквітучих весняних квітів,не зривати,не продавати і не купувати їх заради збереження унікальної природи.
Тож давайте будемо берегти первоцвіти.При зустрічі з прекрасними квітками,майте шану до цих справді чарівних і до того ж цілющих рослин.Не зривайте оберемки квітів,які згодом бездумно викинете.Краще помилуйтеся ними в природі,а на згадку сфотографуйте чи замалюйте.Тим дорожчі вони будуть для вас. Головне пам”ятати,що в наших руках,як знищити ці рослини так і відновити їх.Бережіть красу природи,весняні усмішки рідноі землі.Вони справді цього варті!
Помічник лісничого
л-ва ім.Томащука С.Ю.Жуковська