На очистку лісових доріг від снігових заметів спрямували і власну, і орендовану спецтехніку
8 Лютого, 2022
Фазанарій лісництва – візитна картка туристичного маршруту
17 Лютого, 2022
Показати всі

Їм не стільки страшний холод, як голод

 

Підгодівля птахів взимку – корисна і потрібна справа, особливо, коли випадає велика кількість снігу, засипаючи трав’янисті рослини і кущі. Це ускладнює добувати їжу пернатим, які залишилися на зимівлю в Карпатах, або прилетіли до нас з Європи. Як відомо, метаболізм у птаха проходить надзвичайно швидко і тому для обігріву організму постійно треба харчуватись. І хоча кормової бази – а це насіння та плоди рослин, що залишаються на пагонах  (а також комахи), яких не бракує через зменшення інтенсивності ведення традиційного для гірської місцевості сільськогосподарського виробництва, півтораметровий сніг змушує птахів тягнутися до населених пунктів, де можна знайти хоч трохи більше їжі. Адже їм не стільки страшний холод, як голод. Щоправда, нерідко можна почути думку про те, що ми не повинні втручатися у природні процеси виживання, самі не помічаючи, що давно це зробили.  А зимовою підгодівлею своєрідно компенсуємо вплив на ареал проживання фауни, в тому числі й птахів, котрі є й своєрідними санітарами лісу. Зокрема, вони очищають дерева, сади, луки від різних дрібних комах, жуків, личинок, лялечок, попелиць. Наприклад, підраховано, що одна пара шпаків приносить за день в шпаківню 800 різних комах і їх личинок. А ще шпак – великий любитель шкідливої сарани. Раціон зозулі складають волохаті лісові гусениці, які надзвичайно шкідливі. Справжнім санітаром лісу вважається дятел, який за день може знищити 750-900 короїдів або більше 50 великих хрущів. І таких прикладів – безліч.

Не стоїть осторонь зимової підгодівлі птахів й лісова охорона підприємства. До цього долучають учнів шкільних лісництв. Діти під керівництвом дорослих своїми руками виготовляють шпаківні та годівниці, отримуючи практичні навички самостійної роботи, долучаючись до збереження орнітофауни. А для цього використовують відходи пиломатеріалів, а також інші підручні матеріали. Готові шпаківні прилаштовують на деревах, а годівниці – на територіях лісництв, рекреаційних пунктів у місцях, зручних для викладання різноманітних кормів.

Тільки за минулий рік на цьогорічний осінньо-зимовий період усіма виробничими підрозділами спільно із учнями семи шкільних лісництв виготовлено 79 шпаківень та годівниць. Корми для птахів закуповують централізовано, а викладають їх постійно лісова охорона та юні лісівники.